Mücendra Pilavı

MUCENDRA PİLAVI (MEJADARAH)

Hem sağlıklı hem doyurucu hem de yapımında hiç zorlanmayacağınız bir tarifle karşınıza çıkmak istedim. Yemek seçen çocukların dahi sesini kesecek bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Yeşil mercimek içinde bulunan demir, pirinç içinde bulunan B vitamini ile birleştiğinde hepimiz için gerçek bir değer olduğunu bilmeliyiz. Bizlerde anneanne pilavı olarak ta geçen mucendra pilavı eskilerin de ‘’fakir yemeği’’ olarak ta lanse ettiği Kıbrıs’a ait bir ana yemektir. Kıbrıs ta Türk mutfağı ve Akdeniz mutfağının tatları arasında gidip gelmelerin sonunda bu pilavla sofralarınıza farklı bir lezzet daha katabilirsiniz. Vefat eden sanatçımız Zeki Alasya beyefendinin de en çok sevdiği yemek olduğunu da belirtmek isterim.

Hatta hastaneye götürmek üzere arkadaşı ünlü sanatçı Metin Akpınar bu pilavdan yapıyor. Ama maalesef daha hastaneye varamadan arkadaşının vefatını haber alıyor. Kıbrıs’ta bulgur ve pirinç pilavından sonra tercih edilen mucendra pilavı olur. En büyük özelliği yeşil mercimekle yapılması ve içerisinde çok az pirinç kullanılmasıdır. Sağlıklı yiyecekler arasında yer alır. En önemlisi çocuklarımızın fiziksel olsun zihinsel olsun gelişmelerinde önemli yere sahiptir. Vücut direnci açısından da oldukça gereklidir. Pilav içinde bulunan mineral ve proteinlerden kaynaklı enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Zihni açar. Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcıdır. Hazmı kolaylaştırır ve ishali kesme özelliği vardır. Kolestrolün düşmesini, şeker düzeyinin de sabitlenmesinde yardımcıdır. Böbrek taşı oluşumunu dahi önlediği uzmanlarca söylenir.

O kadar anlattık. Eminim ki yemek için bayağı bir istek uyandı. Tarifini verelim. Ölçüler kişi sayısına göre değişeceğinden ölçü belirtmeyeceğim. Malzeme olarak yeşil mercimek, pirinç, soğan, kimyon, toz tarçın, zerdeçal, karabiber, tuz, limon ve zeytinyağı kullanacağız. Önce pirinci suda biraz ovalım. Nişastası çıkması açısından önemlidir. Mercimek kaynatılıp acı suyu döküldükten sonra tencereye dökülen zeytinyağının üzerinde kavrulan soğanın peşine tüm malzemeler eklenerek on dakika daha kaynatılması sonrası mucendra pilavı hazır olur. Yemeğimizin yanına yakışacaklar listesinde de yoğurt, zeytin ve yeşil soğan bulunmaktadır. Şimdi evdekileri çağırıp tadına bakma zamanı geldi. Dikkat edeceğiniz bir hususta yağı fazla kızdırmadan malzemeleri eklemelisiniz ki yemeğinizin lezzeti bozulmasın. AFİYETLER OLSUN.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*